MTÜ UUS SILD – Keskkonnahariduskeskus Narvas

 

Kus oli tühi koht, kus miskit ei olnud, las kõik istutavad puud ja ei unusta seda." Valentina Safonova, õpetaja

Mitmed sajandid on inimene elanud hämmastavate elusolendite kõrval - puud.

Nende taimede seisund, nende välimus, peegeldab nende ökoloogilist olukorda. Me oleme niivõrd nende naabrusega harjunud, et mõtleme harva, kui tähtsad need on inimeste ja kogu Maa elus. Kõik teavad, et puud on Maa kopsud, hapniku allikas ja seega inimeste tervise allikas. Oluline on mitte ainult teada ja osata kasutada neid suurepäraseid puu omadusi, vaid ka õppida säilitama seda, mida loodus meile annab.

Puud on suurepärane objekt fenoloogiliste vaatluste jaoks. Nii huvitav on vaadata, kuidas väikesest seemnest algul koorub idand, ja siis hakkab kasvama, millest saab suur ilus puu, mis elab sadu aastaid!

18. jaanuaril toimus sõbralikus õhkkonnas "Narva Ökoloogilise Ümarlaua" esimene koosolek ja koosolekul kogunesid sarnase mõttelaadiga inimesed. Koosolekul tutvustasime meie sõpradele oma plaane ja algust saanud algatustest, mida me kavatseme lühiajalises perspektiivis arendada projektidena. Arutelu protsessis sündis idee, et luau MTÜ Uus Sild’il põhinev Narva Keskkonnahariduskeskus, mis teostaks selliseid projekte nagu:

  • Linnaaedade maailmon linna ümberkujundamine, mille eesmärgiks on kaasata koolieelseid ja kooliealisi õpilasi linnaruumi ümberkujundamisse ning linna sisehoovide ja parkide haljastamisesse. Projekt hõlmab kogu taime elutsüklit: idandi kasvatamisest seemnest õppetunnis koolis või lasteaias, hiljem kasvanud istiku istutamiseni linna territooriumil.

  • "keskkonnaharidus praktilise kogemuse kaudu" - koolitusprogrammide läbiviimine mõistliku tarbimise ja keskkonnasõbraliku eluviisi teemadel koolieelsetele lastele, koolilastele ja täiskasvanutele.

Praegu MTÜ Rakenduskeskuse (Sillamäe) toetusel MTÜ Uus Sildi poolt välja kuulutatud ja loodud Narva keskkonnahariduskeskus on juba oma tegevusega alustanud ning asub Vaba Loome Keskuse hoones (Vabaduse 20) tulevase linnapargi kõrval, mille suurus on 5 hektarit, ning mille ehitamine algas 2017. aasta lõpus.

2018. aasta sügiseks istutatakse pargis osa puudest ning meil on plaanis, et koolilaste rühmad osaleksid vahetult taimede istutamisel pargis.

Informatsioon meie praktilise hariduse keskuse haridustegevust puudutav teave ning haridusprogrammid vene õppekeelega Narva koolide ja lasteadade jaoks on juba olemas keskkonnahariduse riiklikul koduleheküljel KESKKONNAHARIDUS.

Veebruari lõpuks avaldame koolitusprogrammide kirjelduse, mida me saame pakkuda õppeaastal 2018/2019 meie linnas. Hetkel koduleheküljel on leitav ühe meie programmi kirjeldus “Seemnest puuni” koolieelsetele lastele ja koolilastele (1.-3. Klass).

MTÜ Rakendusökoloogia Keskuse (Sillamäe) haridusprogrammidega saab lähemalt tutvuda SIIN.

Järgige meie väljaandeid.