ÕUE HEAKORRASTATUS PÜÜAB PILKU JA TÕSTAB KINNISVARA HINDA

VIRU Prospekt 05.09.2017

Kopenhaagen (Taani) läheb järgmisest aastast üle bioloogiliselt lagunduvate jäätmete komposteerimise programmile nig püstitas endale ka eesmärgi saada 2050.a prügimäele saadetavate jäätmeteta linnaks.

Mis need uudised meile korda lähevad, küsite teie? Kõik on lihtne:

Narva KÜ-del avanes võimalus minna ajaga kaasa, saades võimalustest mitte ainult informatsiooni, vaid saada ka valmis tehnoloogiaid elukeskkonna parandamiseks.

Milleks korterelamute elanikel tegeleda jäätmete komposteerimisega? Selleks, et oleks muld, mis kõlbab lilledele ja aiapidamisele. Tundub, et mida saaks muuta kortermaja juurde tehtud lillepeenar? Esiteks, parandada elanike endi ja möödujate tuju. Milleks inimesed korrastavad omal initsiatiivil territooriumi, korraldavad elukohajärgseid õuepidusid ja laatasid? Selline tegevus müüb ümdritsevat keskkonda, aitab kaasa suhtlemisele ja elanike positiivsele meeleolule, sotsialiseerib vanureid, aitab kaasa väikeettevõtluse arengule. Ja mitte viimases järjekorras- mõjutab korterite hinda: see kasvab koos korteriomanike aktiivsusega. Me kõik tahame elada meeldivas ja ohutus keskkonnas, tähendab oleme valmis maksma mugavuse ja positiivsete emotsioonide eest.

Sellest rääkisid MTÜ Uus Sild esindajad Vladimir Naumov ja Natalja Poljakova nende poolt KÜ esimeestele korraldatud seminaril «Sinu õue uus elu ». Nad tõid Kopenhaageni ja Tallinna elanike näiteid, kes muudavad ümbritsevat elukeskkonda mitteükskõikse ellusuhtumisega. Septembris on planeeritud sõit Tallinna Pelgulinna rajooni, KÜ esindajad saavad võtta osa kohalikust peost, tutvuda kunagise depressiivse rajooni kogemustega, mis praegu areneb tormiliselt tänu inimeste aktiivsusele.

Revolutsioon Narva jaoks

Seminari korraldajad tegid osaletajetele ettepaneku toetada mitmeid tegevussuundi. Ja kui idee koguda ning komposteerida biojäätmeid KÜ territooriumil kutsus esile palju kahtlusi, siis ettepanek spetsiaalsetest prantsuse peenardest (lihtsamalt- jalgadel kastidest) lillede ja isegi aedviljade kasvatamiseks kutsus osalejates esile teesklematut huvi.

  • Me saame aru, et lokaalne jäätmete ümbertöötlemine- se on Narva jaoks revolutsioon ja sellepärast me oleme valmis moodustama, vastavalt soovijate arvule, eksperimentaalset praktilist platsi. Selge, et majade elanikud ei tule kohe kaasa komposteerimise ideega, kuid kui igas majas leidub kasvõi 5 vabatahtlikku-siis võib öelda, et asi läheb käima. Meie pakume omaltpoolt valmis tehnoloogiat ja kogemust,-räägib Natalja, lisades, et töötama peab mitte ainult KÜ-dega vaid ka linnavõimudega, arvestades Keskonnaministeeriumi nõuete ja normidega.

Tema arvates peaks linnavõimud mitte ainult toetama seda initsiatiivi vaid ka koostöös otsima uut lähenemist jäätmete käitlemisele linna vajaduste tasemel. Narvas valitsev situatsioon ei vasta mitte täiel määral ökoloogilisele mõtteviisile.

Mis puudutab raha, siis hakkame otsima toetust. Praegu on meil vaja teada, palju KÜ-sid tuleb kaasa ja on nõus projektis osalema, räägib Natalja ja teeb ettepaneku kõikidele soovijatele võtta temaga ühendust telefonil 53 493 084 e-posti aadrsessil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Uus Sild pakub KÜ esimeestele jalinna elanikele töötada koostöö ja initsiatiivi korras välja mingi huvitava projekti idee oma maja kõrvaloleva ala jaoks :

· see võiks olla uus park, mis ühendaks mitme maja territooriumit aga samuti ka linna territooriumit; 
· veesilm, mille võiks koostööga teha korda mitme naabruses asuva maja elanike jaoks;
·olemasolev park, mis asub linna territooriumil (näiteks Gerassimovi KM juures), mida on vaja korrastada.

Murda suhtumist

MTÜ Uus Sild tegevus on pühendatud linna keskkonna parendamisele ja aktiivsete inimeste toetamisele, keda linnas ei ole tõesti vähe. Seminari korraldajate veendumusel on tähtis murda inimeste suhtumine sellesse, et «Narvas ei ole seda kellelegi vaja». Kui räägitakse linna depressiivsusest, siis ei peeta silmas mitte ainult heade töökohtade ja investeeringute puudumist, vaid ka elukeskkonna tuhmust.
Natalja Poljakova ja Vladimir Naumov:

- Me näeme oma ülesandena initsiatiivsete inimeste grupi moodustamist, kes suudaks võrdsetena teha koostööd linna võimudega, pakkuda ja viia ellu huvitavaid projekte. Meie idee seisneb selles, et kui ühinevad mitu omanikku, tekkivad uued võimalused. Eluks mugav keskkond saab alguse isiklikust initsiatiivist.

MTÜ Uus Sild tegevusest saab rohkem lugeda meie MTÜ kodulehelt peoplesparks.ee

Sofja Boborenko