RINGID VEEL. KOOSTÖÖ SIDEMETE LAIENDAMINE EESTI LINNADE RAJOONIDE SELTSIDE VAHEL

 

Selles artiklis me anname lugejate jaoks ülevaate Narva esindajate külaskäigust Pelgulinna seltsi päevadele.

Osalesid rahvusvahelise projekti „Peoples Parks” esindajad. See projekt sai alguse Narvas 2017.a alguses ning on suunatud linna elanike kaasamisele linna hekorrastusse. Suuremas osas olid kohal noorteorganisatsiooni Viita Tim esindajad, Narva koolinoored.

Selle artikli teema ja pealkiri ei ole valitud juhuslikult. Juba 2009.a toimus Narvas rahvusvaheline projekt sama nimetuse all, kus vahetasid oma kogemusi ökoloogiliste küsimuste lahendamises ja ökoloogilise hariduse osas Eesti ja Soome linnad. Narva esindajad saabusid peole selleks, et tutvuda olukorraga ja võtta üle kogemusi, et korraldada midagi sarnast oma linnas. Siin on peamiseks niidiks idee, et ühendada linna rajoonide elanike huvid elukeskkonna parandamiseks, et lahendada elanike elutähtsaid probleeme.

«Massiürituste korraldamine võimaldab inimestel teineteisega tutvuda, saada aru, milline linnaruumi muutmise idee võiks neid ühendada. Selleks, et viia see idee ellu, on vajalik elanike endi initsiatiiv.». Tsitaat ajalehest Viru Prospekt  (publikatsioon: 9-04-2017)

Keegi võib muidugi öelda, et meie linnas viiakse sageli läbi mitmesuguseid massiüritusi ning sellega peab nõusuma. Kuid vahe on selles, et Pelgulinna päeva peo korraldasid selle rajooni elanikud ise, ilma munitsipaalvalitsuse osaluseta ning kõik toimub mitte kesklinnas vaid just seal, kus elavad need aktivistid.

Meid üllatas Vаba Lava ruum, kus Pelgulinna elanike jaoks avab igal laupäeval uksed suur turg. Seal saab odavalt müüa vanu asju ja vabastada kodus kapp. Kõike seda tehakse majade lähedal ja linnaelanike jaoks tasuta. Sealjuures on see tegevus käesoleval ajal väga aktuaalne, sest vähendab jäätmete kogumise konteineritesse visatud asjade hulka. Me tajusime selle koha väga positiivst õhkkonda- seintel graffiti, palju külastajaid, muusika, suur laste mänguväljak, saiakeste ja kohvi lõhn.

Tuli välja, et elanike huvi tekitamiseks oma linna vastu on vaja jutustada nende elurajooni tänavate ja majade ajalugu. Ekskursioon, mis korraldati peopäeva alguses, kogus kokku küllaltki palju inimesi, kes kuulasid huviga ajaloolast Jaak Jusket. Tema on andnud välja ilusate piltidega raamatu vanadest Pelgulinna majadest ja hoonetest. Väikeses galeriis, nimetusega POSITIIV (endises toidupoes) toimus selle raamatu presentatsioon, kus meid tutvustati autori ja fotograafiga ning räägiti natuke fotodest, mis olid galeriis eksponeeritud.

Meie, Narva esindajad, läksime koos Pelgulinna elanikega rongkäigus kesklinna poole. Paistis silma, et rajooni elanikud ei võitle ametnikega halbade tänavate vastu mitte kriitikaga vaid istutasid teede aukudesse üheaastaseid lilli. Väga positiivne idee.

Peale rongkäiku toodi meid kohaliku kooli staadionile, kus oli laat ja toimus kohalike elanike kontsert. Seltsi esindajad jagasid elanikele rajooni ajalehte, Pelgulinna päeva programmi, müüsid spetsiaalselt selleks päevaks valmistatud – kotte, märke ja taskuraamatuid.

Me ei saanud osaleda kõikidel üritustel, sest meie külaskäigu aeg piirdus ühe päevaga. Kuid meile jagatud programmist oli näha, et rajooni elanikele pakuti veel palju huvitavaid üritusi. Tahaks märkida, et kohalikus Luteri kirikus õnnestus meil tasuta kuulata kohaliku naiskoori laule, oreli saatel.

Peo järgmise päeva programmis olid toodud kõik Pelgulinna õuede aadressid, kus avati uksed ning pakuti kõikidele jalutajatele saiakesi ja palju muud, mida saab pakkuda müügiks või kostitamiseks vastavalt osalejate meeleolule ja võimalustele.

Selle väikese jutu lõpuks tahaks teha kokkuvõtte: selleks, et elada komfortselt ei ole vaja palju raha, aga vaja on arusaamist sellest, et komfortse elukeskkonna moodustumine saab alguse meie igaühe isiklikust initsiatiivist.

Tahaks tänada külaslislahkuse eest meie giidi Anne-Ly Reimaad, kes saatis meid kogu selle aja jooksul kui me olime peol, samuti Pelgulinna seltsi esindajaid, kes meid kutsusid. Me loodame meie edaspidisele koostööle nendega ning kutsume neid külla Narva selleks, et koos nendega arutada läbi ning töötada välja edaspidised sammud meie linna kohalike initsiatiivide arendamiseks. Tere tulemast meie juurde Narva!

Tuleb välja nii, et õige elujaatav initsiatiiv väljub oma endise olemise raamidest ja saab eeskujuks, et hakata arenema meie väikese riigi teistes regioonides ja linnades.

Ürituse fotod: fotogalerii 1 и fotogalerii 2