NARVAS UNISTATAKSE UUE PARGI RAJAMISEST

 Artikkel ajalehes "Viru prospekt", 28. märts 2017. aasta http://prospekt.ee/obitanie/6332-v-narve-mechtayut-zalozhit-novyy-park.html 

Ühiskondliku initsiatiivi park Gloria võib Narvas tulla praegusel tühermaal, mis asub Spordihalli, maja Vabaduse tn 20(kus kunagi töötas muusikakool) ja Kunstigalerii vahel. Peamine tingimus sellemprojekti teoksaamisel on- linnaelanike aktiivne osavõtt...

Sellest, et MTÜ UUS SILD, Vladimir Naumovi ja Natalja Poljakova näol tuli välja ideega, rajada ühiskondliku algatuse park GLORIA, kirjutas „Viru prospekt” möödunud aasta detsembris. 

Me tahaks rajada täiesti uue linnapargi- linnaelanike aktiivsel osalemisel. Kui tuleb linnavõimude luba, on kinnitatud detailplaneering, on selge, mida ja kus istuda- siis me kavatseme kutsuda kõiki soovijaid osalema pargi rajamisel. Peale seda on vajalik vabatahtlike abi pargi hooldamisel, kastmisel, teenindamisel. „Praegu on kõik idee tasandil, aga istikud juba kasvavad” - nii rääkis „ Viru Prospektile”-le Natalja Poljakova.

Ja nüüd võib öelda, et esimesed sammud selles suunas on tehtud: möödunud pühapäeval, 19. märtsil, aadressil Vabaduse 20 (see maja kannab nüüd nimetust Vabaloomingu maja) viidi vabatahtlike, kes tahavad osaleda tänuväärses töös, jaoks läbi seminar-treening.

- Ja jutt ei ole mitte ainult pargist Gloria. Meie eesmärk on- moodustada aktiivne meeskond, kes koostöös linna struktuuridega, ettevõtluse, korteriühistute, õppeasutuste, mitmesuguste ühiskondlike organisatsioonide esindajatega saaks tegeleda linnakeskkonna parendamisega, linnaalade heakorrastamisega, sealhulgas parkidega - täpsustab Natalja Poljakova.

Seminar-treeningule tuli 20 inimese ringis – põhiliselt noored, kuid olid ka aiapidajad-asjaarmastajad. Muuseas, kokkutulnutega ühines ka külaline Tallinnast- maastikuarhitekt, Narvas sündinud Olga(pekonnanime palus ta mitte avaldada). Tema sõnade järgi nägi ta infot facebookis ja sõitis spetsiaalselt Narva sellepärast, et juba ammu otsis ta võimalust osaleda linna, kus kasvas ja õppis, heakorrastamises. Olga loodab, et tema professionaalsed teadmised saavad olema vajalikud uue pargi jaoks maastikuprojekti koostamisel.

-Seinaril töötati meeskondades. Me otsustasime esialgu mitte piirata meie fantaasia lendu, et saada mitmesuguseid huvitavaid ideid linnaruumi arendamiseks Gloria bastioni ümbruses, -räägib Natalja Poljakova. Me rääkisime pargist kui puhketsoonist ja linnaelanike loodusega suhtlemise piirkonnast. Peamiselt oli arutelu selle üle, milliseid puid ja põõsaid me sooviks sinna istutada. Tulime järeldusele, et need on esmajärjekorras eksootilised. Näiteks mina unistan abrikoosi puudest mis, kujutage endale ette, võivad olla täiesti elujõulised meie põhjamaises kliimas. Aga meie noortel tekkis ka idee teha seal midagi populaarse lõbustuspargi tüüpi – köitega, köisredelitega jms, arvestades seda, et selles kohas on kaitsekraav ja küllaltki kõrge punkt maastikul. Keegi pakkus välja ehitada lava-... Natalja Poljakova kutsub ühinema nende meeskonnaga kõiki vabatahtlikke, kes ei ole ükskõiksed kodulinna heakorrastamise küsimustes ja soovib aidata kaasa ideedega ja tegudega:

- Me kavatseme varsti teha oma lehekülje. Aga seni võite helistada mulle telefonil 53 493 084 või kirjutada e-posti aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Infot saate näha ka siin: facebook - www.facebook.com/narvapeoplesparks).

Tuleb märkida, et seminar-treening toimus rahvusvahelise projekti „People`s Parks”(Rahvapargid) raamides , mis alustas oma tööd Narvas 2017. aasta jaanuarist ja kestab selle aasta lõpuni. Koos Narva MTÜ-ga „Uus Sild“ osalevad selles ka mittetulundusühingud „Rootsi-Karjala ärikeskus Karjalast” ja „MPN” Kopenhaagenist.

- Tegevusega ühiskondliku initsiatiivi pargi Gloria loomises meie osalus projektis muidugi ei piirdu - selgitab Natalja Poljakova. Projekt –see on võimalus saada tööks, mis on arvestatud paljudeks aastateks, vajalikke teadmisi.

Sellest, mida hakkab endast kujutama Gloria park, on täna muidugi vara rääkida. Narva peaarhitekt Ivan Sergejev selgitas Viru Prospektile, et linna üldplaneering näeb ette rohelise ala olemasolu Spordihalli, maja Vabaduse 20 ja Kunstigalerii vahelisel alal.

Kuid rääkida kindlalt, et just siia tuleb Gloria park, ma veel ei tahaks, sest seda territooriumi vaadeldakse kui ühte potentsiaalselt võimalikku varianti Sisekaitseakadeemia ehitamiseks. Kuid see, et uus park Narva tuleb ja seda tehakse linnaelanike aktiivse osalusega, peaaegu ei kutsu kahtlusi esile” - märkis peaarhitekt.